Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozpiętość konstrukcji w prawie budowlanym

Rozpiętość konstrukcji w prawie budowlanym fotolia.pl

Zgodnie z art. 29 ust. 1 lit. a prawa budowlanego, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 prawa budowlanego budowa ich nie podlega zgłoszeniu właściwemu organowi.

Blaszany obiekt budowlany mający powierzchnię zabudowy - 34,81 m2, którego rozpiętość konstrukcji wynosi 5,90 wyklucza zastosowanie zacytowanego wyżej przepisu. Przepisy ustawy prawo budowalne nie definiują pojęcia rozpiętości konstrukcji, jak wielu innych pojęć, należy jednak przyjąć w niniejszej sprawie, że jest to szerokość obiektu budowlanego. Co do zasady rozpiętość konstrukcji jest mniejszą wartością niż szerokość obiektu gdyż pierwsza podawana jest w osiach konstrukcyjnych, a do szerokości trzeba dodać np. ocieplenie czy inne okładziny.

Definicję rozpiętości konstrukcji zawiera np. Leksykon architektoniczno-budowlany wydawnictwa Arkady i jest to odległość między dwoma najbliższymi punktami podparcia czyli punktami w których dany element (w naszym przypadku konstrukcja wsporcza dachu) styka się z podporą (w naszej sprawie ściana tylna i ściana z bramą wjazdową i drzwiami).

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. akt: II OSK 1069/18

Sob., 13 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka