Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Art. 35 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania a art. 129 ustawy o gospodarce nieruchomościami

Art. 35 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania a art. 129 ustawy o gospodarce nieruchomościami fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny przypomniał ugruntowane już orzecznictwo dotyczące relacji dwóch przepisów wskazanych w tytule, tj. potwierdzające zastosowanie do przypadków z art. 35 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości przepisu art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Sąd w pierwszej kolejności wskazał, że art. 35 wskazanej ustawy należy kwalifikować jako jeden ze sposobów wywłaszczenia, gdyż wiąże się z trwałością stanu, jaki stwarza decyzja organu, obejmując sobą każdoczesnego właściciela nieruchomości, której dotyczy oraz każdoczesnego przedsiębiorcę przesyłowego wstępującego w miejsce pierwotnego adresata decyzji. Konsekwencją powyższego wniosku zdaniem WSA jest stwierdzenie, że do stosunków zaistniałych pod rządami ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania należy stosować przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. W szczególności Wojewódzki Sąd zauważył, że art. 35 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania odpowiada w swej treści przepisowi art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Stąd też nie budzi obecnie wątpliwości, że w sprawie wniosku o ustalenie odszkodowania za grunt wywłaszczony w trybie ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania zastosowanie znajdzie art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który przewiduje, że starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaje odrębną decyzję o odszkodowaniu gdy nastąpiło pozbawienie praw do nieruchomości bez ustalenia odszkodowania, a obowiązujące przepisy przewidują jego ustalenie – orzekł WSA.

Odnosząc się do kwestii stosowania przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami do stanów zaistniałych przed wejściem w życie tego aktu, w tym rozważanej ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania, Sąd wskazał, że kiedy ustawodawca nie wypowiada się wyraźnie w kwestii przepisów przejściowych nowej ustawy, należy przyjąć, że nowa ustawa ma z pewnością zastosowanie do zdarzeń prawnych powstałych po jej wejściu w życie, jak również do zdarzeń, które miały miejsce wcześniej, lecz trwają dalej – po wejściu w życie nowej ustawy.

Reasumując WSA przypomniał, że w świetle orzecznictwa art. 129 ust. 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami znajduje zastosowanie do stanów faktycznych sprzed wejścia w życie tej ustawy – i to nie tylko w sytuacji całkowitego pozbawienia praw do nieruchomości na skutek wywłaszczenia, lecz również w wypadku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 kwietnia 2020 r., II SA/Gd 719/19

Źródło: CBOSA

Czw., 4 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel