Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozwolenie na budowę: wojewoda niesłusznie przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia

Pozwolenie na budowę: wojewoda niesłusznie przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia fotolia.pl

Jakie kwestie nie uzasadniają przekazania sprawy dot. pozwolenia na budowę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji? Na przykład ocena zgodności inwestycji z planem miejscowym, kwestia liczebności inwentarza czy zakres planowanej inwestycji. Tak w skrócie można podsumować niedawne orzeczenie WSA w Poznaniu.

Sąd w pierwszej kolejności wskazał, że w omawianej sprawie nie było przeszkód do tego by organ II instancji samodzielnie ocenił zgodność planowanej inwestycji z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Fakt, że w treści uzasadnienia decyzji organu I instancji kwestia ta nie była omówiona nie wykluczał w ocenie WSA jej zbadania dopiero w instancji odwoławczej.

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu, także kwestia liczebności inwentarza nie wymagała uchylenia decyzji organu I instancji. WSA przypomniał w związku z powyższym o tym, że organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę jest, zgodnie z art. 86 ustawy udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, związany postanowieniami wynikającymi z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zdaniem Sądu także zakres planowanej inwestycji mógł zostać zbadany na etapie postępowania odwoławczego. Jak zaznaczył WSA, zgodnie z regułą wyrażoną w art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31. Powyższa zasada doznaje jednak szeregu wyjątków. W związku z tym według Sądu organ odwoławczy winien więc w pierwszej kolejności ocenić, czy zakres zamierzenia inwestycyjnego nieobjęty wnioskiem o pozwolenie na budowę wymaga przeprowadzenia powyższej procedury. Tym samym uchylenie decyzji organu I instancji z tej przyczyny było zdaniem WSA co najmniej przedwczesne.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 lutego 2020 r., II SA/Po 1091/19

Źródło: CBOSA

Niedz., 15 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel