Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejny początek prac nad reformą planowania przestrzennego

Kolejny początek prac nad reformą planowania przestrzennego fotolia.pl

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort rozwoju, w najbliższych tygodniach przy Ministrze Rozwoju zostanie powołany zespół, który zajmie się zmianami w gospodarowaniu przestrzennym. W skład zespołu wejdą przedstawiciele administracji oraz eksperci. Powołanie zespołu to podstawowy efekt spotkania w formule „okrągłego stołu”, do którego Ministerstwo zaprosiło partnerów społecznych. 

W poniedziałek, 20 stycznia 2020 r., przedstawiciele resortu i przedstawiciele: administracji, samorządów terytorialnych, izb architektów, urbanistów i inżynierów rozmawiali o założeniach zmian systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. W dyskusji wzięło ok. 50 osób. Podczas spotkania wiceminister Robert Nowicki zaprezentował założenia reformy.

Dyskusja z partnerami potwierdziła określone przez MR wyzwania oraz potrzebę zmiany systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Cele nowego systemu to dla nas:

  • stworzenie efektywnych narzędzi planowania przestrzennego,
  • zintegrowanie systemu z dokumentami strategicznymi,
  • zintegrowanie planowania na poszczególnych poziomach,
  • umożliwienie partycypacji społecznej,
  • niwelowanie konfliktów społecznych,
  • podniesienie jakości planowania w wymiarze społecznym.

Ponadto jak informuje resort, zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym będą przeprowadzane niezależnie od zmian w Prawie budowlanym.

Szczegółowa prezentacja dot. założeń reformy dostępna jest tutaj. Kierunkowe założenia są zasadniczo tożsame z tymi, które były prezentowane w projekcie ustawy – Prawo o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, opisanym szerzej w tym miejscu.

Źródło: www.gov.pl/rozwoj

Sob., 1 Lt. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel