Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w projektach budowlanych

Zmiany w projektach budowlanych fotolia.pl

Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Nowelizacja rozporządzenia jest związana z wdrożeniem części postanowień dyrektywy 2018/844/UE z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (dalej „dyrektywa zmieniająca”).  

Zgodnie z art. 8 ust. 1 dyrektywy  2010/31/UE w brzmieniu nadanym dyrektywą zmieniającą wymagane jest, aby nowe budynki, jeżeli jest to możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, były wyposażone w samoregulujące się urządzenia, które regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub, w uzasadnionych przypadkach, w wyznaczonej strefie ogrzewanej modułu budynku. W istniejących budynkach instalacja takich urządzeń samoregulujących wymagana jest w przypadku wymiany źródeł ciepła, jeżeli jest to możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Dodatkowo, zgodnie z art. 8 ust. 2 dyrektywy 2010/31/UE w brzmieniu nadanym dyrektywą zmieniającą, w odniesieniu do nowych budynków niemieszkalnych i budynków niemieszkalnych poddawanych ważniejszym renowacjom, mających więcej niż dziesięć miejsc parkingowych, państwa członkowskie zapewniają instalację co najmniej jednego punktu ładowania  w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE, wraz
z infrastrukturą kanałową, mianowicie kanałami na przewody elektryczne, na co najmniej jednym na pięć miejsc parkingowych, aby umożliwić zainstalowanie na późniejszym etapie punktów ładowania przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych.

Ponadto, zgodnie z art. 8 ust. 5 dyrektywy 2010/31/UE w brzmieniu nadanym dyrektywą zmieniającą, w odniesieniu do nowych budynków mieszkalnych i budynków mieszkalnych poddawanych ważniejszym renowacjom, do których należy więcej niż dziesięć miejsc parkingowych, państwa członkowskie zapewniają instalację infrastruktury kanałowej, mianowicie kanałów na przewody elektryczne na wszystkich miejscach parkingowych, aby umożliwić zainstalowanie w przyszłości punktów ładowania dla pojazdów elektrycznych.

Dla wydziałów architektury i budownictwa ważne są projektowane przepisy przejściowe Do spraw, w których przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:

  1. został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę, wniosek o pozwolenie na wznowienie robót budowlanych lub wniosek o zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego,
  2. zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  3. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego

- mają mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy.

Rozporządzenie ma wejść w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia. Do 10 stycznia trwają konsultacje publiczne.

Projekt dostępny jest tutaj.

Pt., 3 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel