Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzgodnienie pozwolenia z wojewódzkim konserwatorem

Uzgodnienie pozwolenia z wojewódzkim konserwatorem fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przypomniał o tym, co w praktyce (od strony formalnej) oznacza obowiązek uzgodnienia decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

W omawianej sprawie budynek był wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane, w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. W związku z tym Sąd stwierdził, że w art. 39 Prawa budowlanego znajduje się norma zobowiązująca organ wydający pozwolenie na budowę do współdziałania ze wskazanym w tym przepisie organem w trybie art. 106 k.p.a. z uwzględnieniem instytucji milczenia organu jako wywołującego skutek prawny. WSA podkreślił równocześnie, że uzgodnienie stanowi kwalifikowaną formę współdziałania organów przy wydawaniu decyzji administracyjnej, gdyż odmowa uzgodnienia ze strony organu współdziałającego ma ten skutek prawny, że organ decyzyjny nie może wydać decyzji uwzględniającej wniosek inwestora.

Sąd orzekł, że uzgodnienia z art. 39 Prawa budowlanego nie stanowi pismo Miejskiego Konserwatora Zabytków, adresowane do Wydziału Architektury i Urbanistyki, w którym jest wyraźnie wyrażony pogląd co do przebudowy istniejących kominów w budynku objętym ochrona konserwatorską: „Równocześnie pragniemy podkreślić, że jedynym rozwiązaniem dopuszczalnym ze stanowiska konserwatorskiego poprawiającym ciągi wentylacyjne ww. zabytkowego budynku jest wprowadzenie nasad dynamicznych bez nadbudowy istniejących kominów. Projekt przebudowy istniejących kominów w budynku objętym ochrona konserwatorską należy wyprzedzająco uzgodnić z Miejskim Konserwatorem Zabytków”. O takim uzgodnieniu nie wypowiadała się także dokumentacja projektowa zatwierdzona w ocenie Sądu przedwcześnie przez kontrolowane organy – gdyż z pomięciem treści art. 39 ust. 3 Prawa budowlanego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 listopada 2019 r., II SA/Kr 659/19

Źródło: CBOSA

Sob., 14 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel