Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jeszcze o remoncie i przebudowie linii napowietrznej

Jeszcze o remoncie i przebudowie linii napowietrznej fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu rozpatrując skargę na decyzję wydaną w oparciu o art. 124b ustawy o gospodarce nieruchomościami zaprezentował swoje podejście do tego, jak należy wyznaczyć granicę między remontem a przebudową. Co powiedział Sąd? 

Sąd na początku podkreślił, że w sprawie chodziło o obiekt liniowy, czyli napowietrzno-kablową linią elektroenergetyczną. Tym samym w ocenie WSA zaliczenie planowanych robót do przebudowy lub remontu wymaga uwzględnienia charakterystycznych elementów obiektu. Charakterystycznym zaś parametrem obiektu liniowego jest jego długość (art. 3 pkt 3a ustawy – Prawo budowlane). Sam słup energetyczny czy przewody linii energetycznej nie stanowią samodzielnego obiektu budowlanego, ale są częścią tego obiektu.

Według WSA dla ustalenia, czy w sprawie mamy do czynienia z remontem, czy raczej z przebudową konieczne jest odniesienie się do zakresów tych pojęć. Remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym (art. 3 pkt 8 p.b.). Zatem roboty budowlane polegające np. na wymianie słupów czy linii elektroenergetycznej będą spełniać definicję remontu, o ile nie dojdzie do zmiany parametrów użytkowych i technicznych, takich jak: długość linii (parametr charakterystyczny), jej przebieg, miejsce posadowienia poszczególnych słupów, zwiększenia napięcia lub zwiększenia pola elektromagnetycznego. Jakakolwiek zmiana tych parametrów oznaczać będzie, że nie jest to remont, lecz budowa lub przynajmniej przebudowa w rozumieniu art. 3 pkt 7a p.b. Sąd podkreślił, że sam fakt, iż wymienione będą stare przewody na nowe tego samego typu lub wymienione będą stare słupy na słupy wykonane w innej konstrukcji i technologii nie dowodzi jeszcze odmiennych parametrów danego odcinka, jak również całego obiektu budowlanego. Z tych względów wymiana jednego z elementów tejże linii nie może być uznana za budowę lub przebudowę. Również użycie nowych materiałów nie pozostaje w sprzeczności z definicją remontu, w której to wprost dopuszczono zastosowanie innych materiałów niż wykorzystane w stanie pierwotnym. Wydaje się bowiem racjonalne, że zamiast przestarzałych technologii (drewniane słupy, nieizolowane przewody) przy remoncie stosuje się nowsze technologie (betonowe słupy, izolowane przewody). Zatem działania planowane przez inwestora sieci, polegające na wymianie zużytych jej elementów, przewodów i słupów, mogą co do zasady stanowić remont w rozumieniu art. 3 pkt 8 p.b. Zdaniem WSA o kwalifikacji przedsięwzięcia jako przebudowy nie decyduje sam fakt, że przewody nowej instalacji będą posiadały inne średnice, a słupy zostaną wykonane w innej konstrukcji i technologii – kluczowe jest bowiem to, czy wymienione elementy linii zmienią jednocześnie parametry techniczne obiektu.

Na linię energetyczną trzeba patrzeć jak na pewną całości i w tym kontekście oceniać, czy mamy do czynienia z remontem, czy przebudową. Jak powiedział WSA sama wymiana słupów i przewodów na części linii będzie spełniała definicję remontu, o ile nie dojdzie do zmiany parametrów technicznych, o których była mowa wyżej, a planowane roboty nie obejmą demontażu całego obiektu budowlanego, lecz określony jego fragment. Wobec powyższego Sąd stanął na stanowisku, że wysokość pojedynczego słupa zlokalizowanego na działce Skarżącego, wchodzącego w skład danej linii elektroenergetycznej nie stanowi istotnego ani charakterystycznego parametru tej linii jako całości. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 listopada 2019 r., IV SA/Po 523/19

Źródło: CBOSA

Sob., 7 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel