Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O właściwym podpisie pod częściami projektu

O właściwym podpisie pod częściami projektu fotolia.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przychylił się do zarzutów kierowanych w stronę zatwierdzonego projektu budowlanego dotyczących m.in. podpisania pewnych części projektu przez nieuprawnioną osobę. 

W omawianej sprawie Sąd podzielił zarzuty skargi dotyczące zatwierdzenia projektu budowlanego opracowanego z naruszeniem § 3 ust. 1 pkt 4 i § 11 ust. 2 pkt 12 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Nie może ulegać bowiem wątpliwości, że część opisowa projektu architektonicznego i część opisowa projektu zagospodarowania terenu, stanowiące części zatwierdzonego projektu budowlanego, zostały opracowane przez mgr inż. arch. X, która też w takim charakterze pod tymi częściami projektu się podpisała. Do projektu nie dołączono zaś zaświadczenia o posiadaniu przez nią uprawnień do wykonywania takich czynności, o jakim mowa w art. 12 ust. 7 w zw. z art. 33 ust. 2 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane.

W tym względzie Sąd nie podzielił stanowiska organu odwoławczego, że wystarczające jest podpisanie całego projektu przez głównego projektanta, posiadającego wymagane uprawnienia budowlane i ponoszącego odpowiedzialność za sporządzenie projektu zgodnie z przepisami. Pozostaje ono bowiem według WSA w oczywistej sprzeczności z treścią § 3 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd, co najwyżej można by rozważać możliwość uznania takiego projektu za opracowany zgodnie z prawem w sytuacji, gdyby pod częścią projektu opracowaną przez osobę niemającą wymaganych w tym względzie uprawnień podpisałaby się obok niej osoba takie uprawnienia posiadająca, wymieniona na stronie tytułowej projektu, co jednak w omawianej sprawie nie miało miejsca.

W związku z wymogiem, że projekt budowlany może być opracowany tylko przez osobę mająca do tego wymagane uprawnienia, wbrew stanowisku organu odwoławczego według WSA istotne może być dla oceny jego legalności wskazanie również przy dacie opracowania dnia danego miesiąca. Tak oznaczona data może bowiem decydować o tym, czy projekt został sporządzony i sprawdzony przez uprawnione do tego osoby. Brak takiego określenia daty nie będzie zaś miał znaczenia dla takiej oceny, gdy podanie jedynie roku i miesiąca opracowania projektu co do posiadanych w tym czasie uprawnień jego autorów nie będzie budzić wątpliwości. Pod tym zaś kątem przedłożony do zatwierdzenia w niniejszej sprawie projekt budowlany powinien zostać oceniony. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 października 2019 r., II SA/Gl 712/19

Źródło: CBOSA

Niedz., 24 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel