Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przed nami konferencja „Architektura przyjazna seniorom”

Przed nami konferencja „Architektura przyjazna seniorom” .

W chwili obecnej 25 procent społeczeństwa w Polsce to osoby powyżej 65 roku życia.  Szacuje się, że w roku 2030 ta liczba osiągnie 35 procent, a 2050 nawet 45 procent. Seniorzy to zatem najszybciej przyrastająca grupa wiekowa w kraju. Efektem tej sytuacji demograficznej jest zmiana potrzeb społecznych – również w zakresie odpowiedniej architektury. Dlatego Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, zaprasza na konferencję, która poruszać będzie zagadnienia związane z tą tematyką. Dziennik Warto Wiedzieć objął wydarzenie swoim patronatem.

Wobec zwiększającej się liczby seniorów, sektor publiczny zobowiązany jest przeorganizować obecną infrastrukturę tak, by stała się bardziej funkcjonalna i nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i życia. Osoby w podeszłym wieku podlegające wykluczeniu społecznemu częściej zapadają na choroby, a niedostosowana przestrzeń publiczna sprzyja wypadkom i potknięciom, w wyniku czego coraz więcej seniorów wymaga pomocy medycznej i staje się niesamodzielna. Efektem jest nadwyrężony system opieki socjalnej i służby zdrowia. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest uruchomienie programów, które przyczynią się do zagospodarowania przestrzeni publicznej w sposób odpowiadającym nowym potrzebom społecznym – taki model działania wprowadziły już wszystkie rządy w Europie.

Odpowiedź na nowe potrzeby wnikające ze zmian demograficznych to wielka biznesowa szansa dla architektów. Modyfikacja architektury i przestrzeni w kierunku zaspakajania potrzeb seniorów jest nie tylko wyzwaniem, ale i koniecznością̨. Dostosowanie istniejących placówek medycznych do potrzeb osób starszych, oraz przebudowa obiektów użyteczności publicznej, jak również tworzenie oddziałów geriatrycznych przy istniejących placówkach będzie wyzwaniem dla architektów na najbliższe lata. W związku z tym zasadnym jest nabywanie dodatkowych kompetencji w tym zakresie.

Konferencja „Architektura przyjazna seniorom” to szansa na nawiązanie relacji biznesowych, zdobycie potencjalnych klientów oraz pozyskanie nowych kompetencji. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat NIZP-PZH. Konferencja dotyczyć będzie zasad projektowania dla seniorów, zagadnień związanych z architekturą przestrzeni publicznej oraz projektowaniem placówek medycznych, w tym przychodni, szpitali i domów opieki, uwzględniających potrzeby osób starszych.

Konferencja odbędzie się 26 listopada (wtorek) w hotelu Novotel w Centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 94, w godzinach 8:30 - 15:00. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Warunkiem udziału jest wypełnienie formularza elektronicznego na stronie wydarzenia: www.seniorwmiescie.pl.

Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo udziału mają przedstawiciele sektora publicznego i architekci.

Pt., 25 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska