Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Trwale związany z gruntem" czyli jaki?

fotolia.pl

Określenie "trwale związany z gruntem" nie powinno być rozumiane w znaczeniu, o którym mowa w art. 47 § 2 i 3 k.c. w związku z art. 48 k.c., lecz w znaczeniu językowym. Akcentuje się, że przez trwałe związanie z gruntem należy rozumieć takie połączenie danej budowli (budynku) z gruntem, które ma charakter techniczno-użytkowy, uwzględniający z jednej strony związek budynku z podłożem, a z drugiej to, że jako konstrukcja przestrzenna musi oprzeć się czynnikom mogącym zniszczyć jego konstrukcję ustawioną na fundamencie.

O tym, czy obiekt budowlany jest trwale związany z gruntem nie przesądza sposób w jaki posadowiono go w gruncie czy na gruncie, jak również technika w jakiej tego dokonano. O trwałym bądź nietrwałym związaniu obiektu budowlanego z gruntem nie decyduje też technologia wykonania fundamentu oraz możliwości techniczne przeniesienia tego obiektu w inne miejsce. Podstawowe znaczenie ma natomiast ustalenie, czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję i zapewnia bezpieczeństwo.

Ponadto, o trwałości związania z gruntem nie decyduje fakt posadowienia konstrukcji fundamentowej przynajmniej częściowo poniżej poziomu gruntu. Może być ona posadowiona także wyżej, zwłaszcza wówczas, gdy jest ona wsparta na wylewce z betonu podkładowego zagłębionego w ziemi. To, że dany obiekt jest przestawny i zawiera prefabrykowany fundament powierzchniowy nie oznacza jeszcze, iż nie jest on trwale związany z gruntem, bowiem przy aktualnym stanie techniki fundament może być wykonany w różny sposób. Przykręcenie śrubami elementów konstrukcyjnych, tworzących szkielet garażu do betonowej płyty fundamentowej powoduje trwałe połączenie podwaliny obiektu z betonowym fundamentem.

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lipca 2019 r., sygn. akt: I SA/Gl 115/19

Sob., 17 Sp. 2019 3 Komentarze Dodane przez: Monika Małowiecka

Komentarze

Kris
+1 # Kris 2020-05-03 09:09
Wynika z tego, że każdy obiekt posiadający fundament jest trwale związany z gruntem oraz każdy obiekt trwale związany z gruntem posiada jednocześnie fundament w jakiejkolwiek formie. To jest absurd. Byle blaszak na wylewce jest w świetle tego budynkiem.
| | |
O!
+1 # O! 2020-05-03 13:15
Czyli jedynym budynkiem nie związanym z gruntem jest namiot?
| | |
Włodek
0 # Włodek 2020-08-02 12:54
Autor tego krótkiego artykułu, chyba sam sobie zadaje pytanie, a nie odpowiada na nie :)
| | |