Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Problemy z gospodarką wodną w polskich górach

Problemy z gospodarką wodną w polskich górach fotolia.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę gospodarowania zasobami wodnymi w popularnych gminach turystycznych. Liczba turystów odwiedzających południe Polski rośnie z roku na rok, niestety wraz z rosnącą liczbą napływających turystów nie występuje zjawisko rozbudowy infrastruktur wodno-kanalizacyjnej - to z kolei przysparza wielu problemów. W kilku górskich miejscowościach liczba turystów w tzw. sezonie wysokim, przekracza pięcio, a nawet sześciokrotnie liczbę mieszkańców gminy.

Ustalenia NIK nie są zbyt optymistyczne, w kontekście rozpoczynających się już w tym tygodniu wakacji a wraz z nimi sezonu turystycznego. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście brak środków finansowych na realizację inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Niedostateczne inwestowanie w rozbudowę sieci oraz brak skutecznego nadzoru nad sposobem odprowadzania ścieków do zbiorników bezodpływowych utrudnia prawidłowe gospodarowanie zasobami wodnymi. Taka sytuacja może negatywnie wpływać na ilość i jakość dostarczanej wody, zwłaszcza w sezonie turystycznym.

Rozbudowa infrastruktury wodno-ściekowej jest zadaniem własnym gminy. Gminy niestety nie radzą sobie z realizację tego zadania, głównie z uwagi na brak środków. Rosnąca liczba turystów wpływa na degradację środowiska i potrzebę przeprowadzania kosztownych inwestycji. Z kolei ruch turystyczny wpływa na bezpośredni wzrost dochodu gminnego- i tak koło się zamyka…

Jak wykazała kontrola NIK, większość skontrolowanych gmin nie nadzorowała prawidłowo sposobu gromadzenia ścieków w tych zbiornikach. W czterech z 17 skontrolowanych urzędów gmin w ogóle nie prowadzono ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe oraz przydomowych oczyszczalni ścieków lub prowadzono je w nierzetelnie. Trzy z nich przekazywały do Głównego Urzędu Statystycznego inne dane o liczbie zbiorników bezodpływowych niż wynikające z prowadzonej w Urzędzie ewidencji.

Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości ujawnione w kontrolach zbiorników bezodpływowych to:

  • brak umowy z uprawnionym podmiotem na wywóz nieczystości ciekłych,
  • brak udokumentowania sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych,
  • zbyt rzadkie opróżnianie zbiorników,
  • zamontowanie odpływów odprowadzających nieczystości do potoku lub rowu.

Więcej na temat problemu gmin turystycznych z infrastrukturą wodno-kanalizacyjna, można przeczytać tutaj.

Pt., 21 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek