Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uwagi nieuwzględnione w planie miejscowym

Uwagi nieuwzględnione w planie miejscowym fotolia.pl

Wydawać by się mogło, że sama procedura przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest powszechnie znana. Zdarzają się jednak dość proste problemy, o czym świadczy niedawny wyrok WSA w Gdańsku. 

Sprawa dotyczyła w gruncie rzecz art. 17 pkt 11-14 ustawy planistycznej, według których to przepisów wójt wyznacza termin, w którym osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi dotyczące projektu planu, nie krótszy niż 14 dni od dnia zakończenia okresu wyłożenia projektu planu (pkt 11), a następnie rozpatruje te uwagi w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania (pkt 12), wprowadzając zmiany do projektu planu miejscowego wynikające z rozpatrzenia tych uwag (pkt 13). Natomiast lista uwag nieuwzględnionych jest przedstawiana radzie gminy wraz z projektem planu miejscowego przez wójta. Stosownie do art. 20 ust. 1 u.p.z.p. rada gminy uchwala miejscowy plan rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu. 

Jak wskazał wójt w odpowiedzi na skargę, projekt przedmiotowego planu był wyłożony wraz z prognozą oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu w dniach od 28 grudnia 2017 r. do 26 stycznia 2018 r. (z wyjątkiem sobót i niedziel) w siedzibie Urzędu Gminy i w trakcie wyłożenia oraz w terminie 14 dni po tym okresie, tj. do dnia 9 lutego 2018 r., można było wnosić uwagi i wnioski. Ponadto w trakcie wyłożenia 18 stycznia 2018 r. zorganizowana została dyskusja publiczna. Do projektu planu wpłynęły uwagi, które jednakże nie zostały uwzględnione przez Wójta Gminy. 

Jak stwierdził Sąd, podczas uchwalania planu doszło do naruszenia procedury, gdyż przed przystąpieniem do uchwalania planu rada gminy nie przegłosowała uwag nieuwzględnionych przez wójta. Opisane powyżej naruszenie, w świetle art. 28 ust. 1 ustawy planistycznej, stanowi o istotnym naruszeniu zasad sporządzania aktu planistycznego i jest podstawą do stwierdzenia jego nieważności w całości. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 15 maja 2019 r., II SA/Gd 552/18

Źródło: CBOSA

Sob., 1 Czrw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel