Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

500 tysięcy złotych kary za wykonywanie prac bez pozwolenia przy zabytkowym Kanale Raduni

500 tysięcy złotych kary za wykonywanie prac bez pozwolenia przy zabytkowym Kanale Raduni fotolia.pl

Generalny Konserwator Zabytków utrzymał w mocy decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków, który na Forum Gdańsk Sp. z o. o. nałożył karę w wysokości pół miliona złotych za prowadzenie prac budowlanych na odcinku Kanału Raduni w Gdańsku bez pozwolenia organu ochrony zabytków.

Prace polegały na wykonaniu tzw. koryta edukacyjnego Kanału Raduni, bez wymaganego art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami pozwolenia Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, jako organu właściwego do udzielenia pozwolenia.

W  sierpniu br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdził nieważność dwóch decyzji Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku pozwalających na budowę tzw. „koryta edukacyjnego” na Kanale Raduni w Gdańsku. Decyzje te zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa.

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku w 1981 r. ochroną konserwatorską objęty został Kanał Raduni na całej długości, czyli ok. 14 km wraz z groblami, towarzyszącą zabudową i zielenią.

Ochronę konserwatorską Kanału Raduni zapewniał również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z czerwca 2005 r., który nakazywał zachowanie otwartego przebiegu Kanału Raduni, za wyjątkiem rejonu dawnego założenia tzw. Kunsztu Wodnego oraz Młyna Rakowego.

W wyniku przeprowadzonych prac doszło do przykrycia odcinka kanału Raduni, wbrew ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: mkidn.gov.pl

Pt., 5 Prn. 2018 0 Komentarzy
Alicja Cisowska
redaktor Alicja Cisowska