Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsekwencje braku warunków płacy w akcie powołania PINB

Konsekwencje braku warunków płacy w akcie powołania PINB fotolia.pl

Czy pominięcie przez starostę w akcie powołania powiatowego inspektora nadzoru budowlanego warunków płacy oznacza nieważność tego aktu?

Nie, pominięcie w akcie powołania warunków płacy nie jest wadą dyskwalifikującą sam akt.

Uzasadnienie:
Przepisy prawa pracy nie określają literalnie minimalnego zakresu treści aktu powołania w oddziale dotyczącym stosunku pracy na podstawie powołania. Na mocy art. 69 Kodeksu Pracy co do zasady do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony, zatem minimalny zakres treści aktu powołania należy odkodować poprzez analizę przepisów dotyczących umowy o pracę. Zgodnie z art. 29 §1 KP umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy – co doprowadziło do sformułowania w doktrynie prawa pracy tezy, iż akt powołania „zastępując – wraz ze zgodą powołanego – umowę o pracę, powinien zawierać określenie istotnych składników stosunku pracy, a w szczególności stanowiska, na które daną osobę powołuje, terminu przystąpienia do pracy oraz wysokości wynagrodzenia” (T.Liszcz, Prawo pracy, s. 210).

O ile jednak brak wskazania osoby, czy stanowiska na które dana osoba jest powoływana nakazuje uznać, że akt powołania nie został skutecznie wydany, to brak pozostałych elementów takiego skutku nie wywołuje. Brak wskazania terminu przystąpienia do pracy (daty powołania) ma jedynie ten skutek, że będzie konieczne zastosowanie domniemania prawnego określonego w art. 682 §2 Kodeksu pracy – iż stosunek pracy nawiązuje się w dniu doręczenia powołania, chyba że przepisy szczególne będą stanowiły inaczej. Z kolei brak określenia wysokości wynagrodzenia w akcie powołania będzie pociągało za sobą konieczność zawarcia odrębnego porozumienia w tym zakresie. Potwierdziło to orzecznictwo Sądu Najwyższego – „Nie ma przeszkód, aby strony stosunku pracy z powołania w umowie uregulowały swoje uprawnienia i obowiązki.” (wyrok SN z dnia 2 kwietnia 1998 r., sygn. I PKN 9/98, publ. OSNP z 1999 r. Nr 6, poz. 207). Oznacza to, że konsekwencją pominięcia w akcie powołania warunków płacy jest konieczność ustalenia ich w osobnym porozumieniu.

Niedz., 29 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski