Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

GUS: wskaźniki cen w budownictwie

GUS: wskaźniki cen w budownictwie fotolia.pl

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane o zmianach cen w budownictwie, zebrane w badaniu przeprowadzonym przez GUS w maju 2018 r. w wybranych podmiotach prowadzących działalność z zakresu budownictwa.

Celem publikacji jest przedstawienie danych charakteryzujących skalę zmian cen robót budowlano-montażowych w sferze ich powstawania. Prezentowane wskaźniki cen oprócz funkcji informacyjnej spełniają funkcję deflatorów, wykorzystywane są do waloryzacji kosztów inwestycji, wartości robót budowlano-montażowych w umowach zawieranych pomiędzy inwestorem i wykonawcą, przeliczenia wartości kosztorysowej robót, weryfikacji cen ofertowych w przeprowadzanych przez inwestorów przetargach na roboty budowlane.

Na opracowanie składają się uwagi metodyczne, 3 rozdziały zawierające charakterystyki obiektów budowlanych oraz tablice prezentujące wskaźniki cen. Pierwszy rozdział stanowi zestaw danych charakteryzujących zmiany cen obiektów budowlanych w zakresie budynków i wybranych obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz informacje o dynamice cen wybranych robót budowlano-montażowych. W drugim rozdziale zamieszczono wyniki badania cen robót i obiektów drogowych, w trzecim - wyniki badania cen robót i obiektów mostowych.

Dane dotyczące obiektów budowlanych są prezentowane zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych.

Metodologia badań cen robót i obiektów zarówno w zakresie budynków jak również robót i obiektów drogowych oraz mostowych przygotowana została w Głównym Urzędzie Statystycznym we współpracy ze specjalistami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Autorzy badania dziękują wszystkim podmiotom gospodarczym za udział w realizacji obowiązków sprawozdawczych w zakresie badania cen w budownictwie. Jednocześnie będziemy zobowiązani za przekazywanie wszelkich uwag i sugestii dotyczących zakresu danych prezentowanych w niniejszym opracowaniu, co pozwoli na lepsze dostosowanie publikacji do potrzeb odbiorców.

Z publikacją można zapoznać się tutaj.

Pt., 27 Lp. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska