Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych i legalizacja samowoli budowlanej

Odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych i legalizacja samowoli budowlanej fotolia.pl

Artykuł 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego znajduje zastosowanie do robót budowlanych prowadzonych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę także w przypadku, gdy roboty te zostały zakończone jeszcze przed wszczęciem postępowania naprawczego (postępowania prowadzonego w oparciu o art. 50 i 51 p.b.).

Natomiast z art. 51 ust. 7 p.b. wynika, że przepisy "ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 3" stosuje się odpowiednio również wówczas, gdy roboty budowlane, o których mowa w art. 50 ust. 1 p.b., zostały już wykonane, z czego można wnioskować, że w związku z tym nie zostało wydane postanowienie o wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych. W takim przypadku nie ma też zastosowania zastrzeżenie z art. 51 ust. 1 p.b., że decyzja musi być wydana przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia, wydania decyzji na podstawie tego przepisu nie poprzedza bowiem postanowienie wstrzymujące prowadzenie robót budowlanych.

Nie jest dopuszczalne wyrażenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno - budowlanych po wykonaniu robót budowlanych zrealizowanych w warunkach samowoli budowlanej, jeżeli nie jest możliwe doprowadzenie robót budowlanych do stanu zgodności z prawem. Udzielenie zgody na odstępstwo w ramach art. 9 p.b. prowadziłoby do legalizacji robót budowlanych wykonanych niezgodnie z przepisami prawa, bowiem nie ma możliwości doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, z dnia 15 marca 2018 r., IV SA/Po 992/16, 

Źródło: CBOSA

Sob., 2 Czrw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka