Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Instalowanie" w prawie budowlanym

fotolia.pl

Użyty, w redakcji art. 29 ust. 2 pkt 6 ustawy Prawo budowlane termin "instalowanie" nie obejmuje wykonywania nowego obiektu budowlanego, lecz zawiera takie prace budowlane, które są związane z już istniejącym obiektem. Jeżeli więc wykonanie jakichś robót budowlanych ma być zakwalifikowane jako instalowanie, to wówczas powinno nastąpić przymocowanie (połączenie, przyłączenia) urządzenia instalowanego do innego obiektu w sposób pozwalający na jego odinstalowanie bez uszkodzenia bądź naruszenia struktury obiektu "podstawowego". Skoro zaś zostało już wyżej wykazane, że wolno stojące, trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe stanowią budowle, zaliczone do obiektów budowlanych, to przyjąć należy, że wykonanie takiego urządzenia w określonym miejscu stanowi budowę, a nie instalację.

W kontrolowanej sprawie zakres wykonanych przez inwestora robót budowlanych przesądza, że nie mogą być one potraktowane jako instalacja o jakiej jest mowa w art. 29 ust. 2 pkt 6 prawa budowlanego. Trafnie zauważono w uzasadnieniu kwestionowanej przez Skarżącą Spółkę decyzji, że w celu wykonania omawianej instalacji, niezbędne było wybudowanie konstrukcji wsporczej, która stanowi oparcie dla tablicy reklamowej. Dokumentacja załączona do zgłoszenia z dnia 3 kwietnia 2016 r. obrazuje, że w skład konstrukcji wsporczej wchodzą ruszt naddachowy (składający się z dwóch belek - podsłupkowej i podzastrzałowej, opartych na trzech wspornikowych ramach stalowych, zakotwiczonych do belek stropowych budynku), trzy przypory słupkowo-zastrzałowe i trzy belki zatablicowe. To zaś oznacza, że warunkiem montażu spornej reklamy było wykonanie omawianej konstrukcji wsporczej. Wielkość, masa urządzenia reklamowego, sposób jego posadowienia, który musi być odporny na czynniki zewnętrzne, a także konieczność uprzedniego zbudowania konstrukcji wsporczej wskazują, że realizacja przedmiotowego nośnika reklamowego znacznie wykracza poza pojęcie instalacji.

W świetle przedstawionej argumentacji nie budzi wątpliwości prawidłowość dokonanej przez organ kwalifikacji, zgodnie z którą wykonanie przedmiotowego nośnika reklamowego jest budową wolnostojącego, trwale związanego z gruntem obiektu budowlanego, wymagającą uzyskania pozwolenia na budowę.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2018 r. VII SA/Wa 958/17

Źródło: CBOSA

Sob., 21 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk