Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mieszkanie Plus – podsumowanie jesiennej edycji

Mieszkanie Plus – podsumowanie jesiennej edycji fotolia.pl

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, w podsumowaniu jesiennego naboru wniosków do dwóch rządowych programów wspierających społeczne budownictwo czynszowe, podziękował wszystkim samorządom, które złożyły wnioski w tej edycji. Minister podkreślił, że samorządy i organizacje pozarządowe są niezwykle ważnym partnerem rządu w realizacji pakietu działań Mieszkanie Plus.

Budownictwo to kierowane jest do osób mniej zarabiających lub w trudnej sytuacji życiowej. Samorządy gminne oraz organizacje pożytku publicznego, w ramach programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego, ubiegać się mogą o bezzwrotne finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat. Natomiast spółki gminne, spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego, mogą ubiegać się o finansowanie zwrotne udzielane przez BGK na preferencyjnych warunkach ze środków własnych, z dopłatą do preferencyjnego oprocentowania ze środków budżetu państwa, pokrywające do 75 % kosztów przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego.

W ramach jesiennej edycji obu programów wnioskodawcy złożyli 155 wniosków, na utworzenie ponad 3900 mieszkań o niskim bądź umiarkowanym czynszu. Inwestorzy wnioskują o kwotę ponad 380 mln zł.

Zapotrzebowanie na środki zgłoszone przez samorządy lokalne, a także środki dostępne na ten cel w Funduszu Dopłat, wskazują, że wnioski z jesiennej edycji w większości zostaną zakwalifikowane do finansowego wsparcia.

Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wprowadzone przez MIB zmiany do ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Mają one przyczynić się do zwiększenia zainteresowania uczestnictwem w programie i ułatwić realizację przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych, również poprzez dopuszczenie do realizacji w ramach programu spółdzielczych mieszkań lokatorskich oraz ułatwienie gospodarowania powstałym zasobem.

Przyjęte rozwiązania, to m.in.: podwyższenie limitu dochodów uprawniających do najmu lokalu mieszkalnego, podwyższenie poziomu partycypacji z 25 do 30% kosztów przedsięwzięcia oraz złagodzenie warunku wynajęcia minimum 50% lokali mieszkalnych utworzonych w wyniku realizacji przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego osobom wychowującym dzieci.

W porównaniu z rokiem poprzednim, wzrost liczby złożonych wniosków przez inwestorów wyniósł 27,5%. Wszyscy wnioskodawcy, którzy otrzymują pozytywną ocenę wiarygodności kredytowej, uzyskają wnioskowane finansowanie.

Źródło: mib.gov.pl

Pt., 20 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska