Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto modernizować domy

Warto modernizować domy fotolia.pl

Podczas konferencji poświęconej III edycji raportu „Barometr zdrowych domów” – wiceminister infrastruktury i budownictwa poinformował, że rząd po wprowadzeniu przepisów dotyczących jakości kotłów, pracuje również nad odpowiednimi warunkami wykonywania zawodu urbanisty, w celu obniżenia przyczyn smogu wynikających m.in. z jakości energetycznej budynków.

Chodzi tutaj o projektowanie niedrogich i ładnych budynków, ale efektywnych energetycznie.

Program termomodernizacji i remontów powinien być dostosowany do potrzeb domów jednorodzinnych. Ministerstwo planuje w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych umożliwić oszczędzanie także na inwestycje, które w dużym zakresie związane będą z termomodernizacją.

Szczegółowe wymagania dotyczące tego, jak powinny być projektowane i wykonywane budynki, zawarte są w przepisach rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Natomiast już istniejące budynki mieszkalne, które głownie wznoszone były przed 1990 r. wymagają dużej poprawy standardu. Nowoczesne, efektywne energetycznie i bezpieczne technicznie mieszkania, stanowią jeden z czterech priorytetów Narodowego Programu Mieszkaniowego. W związku z tym planowane są działania zakładające wsparcie finansowe inwestycji remontowych i termomodernizacyjnych, ze środków krajowych i Unii Europejskich.

W Banku Gospodarstwa Krajowego ulokowany jest Fundusz Termomodernizacji i Remontów zasilany z budżetu państwa, który umożliwia bezzwrotne wparcie (premię), przekazywane na spłatę części kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub przedsięwzięcia remontowego.

Premia obejmuje termomodernizację budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania i budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania zadań publicznych oraz modernizację systemu grzewczego w budynku, modernizację lokalnego źródła ciepła i lokalnej sieci ciepłowniczej, wykonanie przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne itp.

Termomodernizacja musi przynosić oszczędność energii, której poziom minimalny określony został w zależności od charakteru przedsięwzięcia.

Więcej informacji na temat bezzwrotnego wsparcia tutaj.

Źródło: mib.gov.pl

Pt., 6 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska