Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozkwit w Polskim budownictwie

Rozkwit w Polskim budownictwie fotolia.pl

Rynek budowlany w Polsce aktualnie znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej i jest najszybciej rozwijającym się na kontynencie – tak wynika z raportu Euroconstruct.

Specjaliści zgodnie potwierdzają, że od wielu miesięcy na rynku budowlanym widoczny jest pozytywny wzrost. Zwiększa się liczba nowych mieszkań oddanych do użytku. Powstają również nowe inwestycje wykorzystujące środki europejskie, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej dokonuje się tylko remontów istniejących już budynków. Ma to spory związek z uwarunkowaniem historycznym. Zdecydowany wzrost zaobserwować można też w budownictwie biurowym i hotelowym. Polska wyróżnia się również wzrostem produkcji budowlanej  i wydatków na inwestycje. Według ekspertów to początek rewolucji technologicznej.

Powstaje coraz więcej budynków energooszczędnych, wzrasta zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe i magazynowe. Zmienił się również standard budowania dzięki rozwojowi budownictwa z wykorzystaniem technologii segmentowej. Rośnie presja cenowa – na rynku pracy brakuje pracowników, rosną koszty materiałów budowlanych, a producenci od początku roku regularnie podnoszą ceny. Bolączką są także czasowe braki rynkowe co powoduje wydłużenie realizacji dostaw.

Kolejnym zjawiskiem w branży budowlanej jest tendencja ustabilizowanych rynkowo firm do rezygnacji z mało rentownych kontraktów, wynika to z faktu, że wykonawcy nie muszą już walczyć o przetrwanie, ponieważ inwestycji na rynku budowlanym jest na tyle dużo, że wykonawcy mogą wybierać te najbardziej opłacalne co jest kolejną przyczyna powodującą presję cenową. W takim wypadku rynek budowlany nie jest rynkiem inwestora tylko w dużo większym stopniu rynkiem wykonawcy.

Ważnym, zauważalnym trendem na rynku budowlanym jest coraz większa świadomość inwestorów co do jakości materiałów, ich walorów energooszczędnych i ekologicznych. Liczy się również późniejsza eksploatacja budynku i późniejsze koszty. Wraz z rozwojem i zmianą demograficzną transakcje stopniowo przenoszą się do internetu.

Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to stała tendencja wzrostowa również w kontekście planów rządowych dotyczących budownictwa rodzinnego, a także inwestycji w samorządach.

Źródło: www.budinfo.pl

Czw., 14 Wrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska