Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inwestycje celu publicznego (8)

Inwestycje celu publicznego (8) fotolia.pl

W art. 6 pkt 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami wymieniono kolejną kategorię celów publicznych – wydzielenie gruntów pod linie kolejowe oraz ich budowę i utrzymanie.

Pojęcie linii kolejowej zostało zdefiniowane w art. 4 pkt 2 ustawy o transporcie kolejowym jako droga kolejowa, mająca początek i koniec, wraz z przyległym pasem gruntu, na którą składają się odcinki linii, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego wraz z zajętymi pod nie gruntami.

Pojęcie drogi kolejowej zostało natomiast określone w art. 4 pkt 1a ustawy o transporcie kolejowym jako nawierzchnia kolejowa wraz z podtorzem i budowlami inżynieryjnymi oraz gruntem, na którym jest usytuowana.

Pojęcie linii kolejowej jest węższe od pojęcia infrastruktury kolejowej, przy czym linie kolejowe stanowią część infrastruktury kolejowej. Pozostała część infrastruktury kolejowej może ewentualnie być zaliczona do celów publicznych jako obiekty i urządzenia transportu publicznego, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zasady ustalania lokalizacji, zatwierdzania podziałów nieruchomości, przejmowania praw do nieruchomości i udzielania pozwoleń na budowę linii kolejowych zostały uregulowane w art. 9n–9ae ustawy o transporcie kolejowym co powoduje, że do tych kwestii, które zostały uregulowane w tej ustawie, nie stosuje się przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Natomiast wydzielanie gruntów pod linie kolejowe odbywa się co do zasady przez podział nieruchomości zgodnie z art. 92–99 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Niedz., 7 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka