Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kwalifikacja prawnobudowlana zbiornika betonowego

Kwalifikacja prawnobudowlana zbiornika betonowego fotolia.pl

Betonowy zbiornik, do którego spływa woda ze znajdującego się przy budynku gospodarczym utwardzonego terenu, nie może być uznany za urządzenie melioracyjne w rozumieniu Prawa budowlanego (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2017 r. II OSK 2319/15).

W powołanej sprawie skarżący kasacyjnie nietrafnie zarzucił sądowi I instancji naruszenie art. 28 ust. 1 pr. bud. w zw. z art. 48 ust. 1-4 pr. bud. wywodząc, że budowa zbiornika na deszczówkę objęta była jedynie obowiązkiem zgłoszenia na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 29 ust. 2 pkt 9 pr. bud., bądź też art. 29 ust. 1 pkt 15 pr. bud. Formułując ten zarzut skarżący kasacyjnie nie wskazał wyraźnie czy będący przedmiotem niniejszego postępowania zbiornik betonowy o wymiarach 1,30 m. x 1,60 m. oraz głębokości około 1,5 m. powinien był zostać zakwalifikowany do kategorii przydomowych basenów i oczek wodnych (art. 29 ust. 1 pkt 15 pr. bud.), czy też urządzeń melioracji wodnych (art. 29 ust. 2 pkt 9 pr. bud.). 

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w powołanej sprawie, sąd I instancji w ślad za organami obu instancji prawidłowo uznał ten obiekt za zbiornik przeznaczony do zbierania wody opadowej. Sąd wyjaśnił, że przemawia za tym faktyczne jego przeznaczenie jak i położenie w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników na gnojowicę i płyty gnojowej. Obiekty takie jak oczka wodne oraz przydomowe baseny służą celom rekreacyjnym i sportowym. Pełnią one także funkcję wypoczynkową, zwiększając dodatkowo estetykę działki na której zostały wybudowane. Trudno uznać, ażeby celom tym służył betonowy zbiornik do którego spływa woda ze znajdującego się przy budynku gospodarczym utwardzonego terenu.

Zbiornik ten nie mógł także zostać uznany za urządzenie melioracyjne w rozumieniu art. 29 ust. 2 pkt 9 pr. bud. O urządzeniach tych stanowi art. 71 ust. 1 ustawy z 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zm., dalej pr. wod.). Z kolei urządzenia melioracji wodnych szczegółowych wymienione zostały w art. 73 ust. 1 pr. wod.

Skarżący kasacyjnie wskazując na możliwość zaliczenia betonowego zbiornika do jednej z kategorii urządzeń melioracyjnych nie wskazał dokładnie w ramach której z nich obiekt ten powinien się mieścić. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego zbiornik ten nie zawiera się w którejkolwiek z wyróżnionych przez ustawodawcę kategorii.

Źródło: CBOSA

Sob., 22 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka