Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inwestycje celu publicznego (5)

Inwestycje celu publicznego (5) fotolia.pl

Jako kolejny z celów publicznych ustawa o gospodarce nieruchomościami w art. 6 pkt 9 wymienia zakładanie i utrzymywanie cmentarzy.

Kwestie zakładania i utrzymywania cmentarzy reguluje ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ponad to art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 1 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych wskazuje, że sprawy cmentarzy należą do zadań własnych gminy, na której obszarze położony jest cmentarz.

Natomiast o założeniu lub poszerzeniu cmentarza wyznaniowego decydują zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych władze odpowiednich kościołów (może to nastąpić na terenie przeznaczonym na ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego po uzyskaniu zgody państwowego inspektora sanitarnego). Utrzymanie cmentarza wyznaniowego i zarządzanie nim należy do właściwego związku wyznaniowego.

Artykuł 6 pkt 9 ustawy o gospodarce nieruchomościami posługuje się pojęciem cmentarza, stąd wniosek, że cmentarze gminne i wyznaniowe potraktowane zostały jednakowo, zatem zakładanie i utrzymanie jednych i drugich stanowi cel publiczny. Ustawodawca uznał zatem, że wszystkie te cmentarze pełnią funkcje publiczne.

Powyższy wniosek płynie także z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 kwietnia 2013 r., II SA/Gl 1308/12 w którym to Sąd stwierdził, że „Zakładanie cmentarzy wyznaniowych stanowi cel publiczny w rozumieniu art. 6 pkt 9 u.g.n., gdyż przepis ten nie różnicuje cmentarzy w zależności od podmiotu uprawnionego do ich zakładania”.

Ponad to należy wskazać, że w samej ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych ustawodawca w art. 8 ust. 2 uregulował, że „W miejscowościach, w których nie ma cmentarzy komunalnych, zarząd cmentarza wyznaniowego jest obowiązany umożliwić pochowanie na tym cmentarzu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących”.

Skoro celem publicznym jest zakładanie i utrzymywanie wszelkich cmentarzy, to przepis art. 6 pkt 9 ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczy także cmentarzy wojennych utrzymywanych na podstawie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

Pt., 7 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka