Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mieszkalnictwo wspomagane formą deinstytucjonalizacji

Mieszkalnictwo wspomagane formą deinstytucjonalizacji fotolia.pl

Tak zwane mieszkalnictwo wspomagane jest jednym z elementów wdrażania idei deinstytucjonalizacji usług publicznych (w tym pomocy społecznej i ochrony zdrowia), która w obecnym okresie polityki spójności jest mocno promowana i ma zapewnione finansowanie z funduszy unijnych. Inicjatywę "mieszkalnictwa wspomaganego" rozwinąć ma konkurs, który Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaplanowało ogłosić w kwietniu br. w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Celem konkursu jest wyłonienie wykonawców opracowania i przetestowania w trzydziestu gminach sześciu modeli funkcjonowania mieszkalnictwa dostosowanego do osób o specjalnych potrzebach.

Dla kogo mieszkania wspomagane?

Zdecydowano, że instytucje, które zostaną beneficjentami opracują po jednym modelu dla każdej z następujących grup osób: (a) z chorobami neurologicznymi, w tym z chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona oraz osób starszych; (b) z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa; (c) z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera; (d) chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym; (e) z niepełnosprawnością fizyczną; (f) z różnymi rodzajami sprzężonych niepełnosprawności, w tym co najmniej: do osób z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną , osób głuchoniewidomych, osób niewidomych z niepełnosprawnością fizyczną, osób chorujących psychicznie z niepełnosprawnością fizyczną.

Wnioskodawca będzie musiał zapewnić, że opracowany model uwzględni specyficzne potrzeby i możliwości odbiorców wsparcia oraz obejmie co najmniej poniższe elementy: standard lokalu, uwzględniający zasady uniwersalnego projektowania; rodzaj i zakres usług wspierających pobyt osoby w mieszkaniu; rodzaj i zakres usług wspierających aktywność osoby w mieszkaniu - trening (jeżeli dotyczy); opis kadry i jej kwalifikacje/kompetencje; zasady użytkowania mieszkania; sposób wdrażania, finansowania i zapewnienia trwałości wypracowanych rozwiązań; maksymalną liczbę osób, mogących korzystać z jednego mieszkania wspomaganego dla danej grupy osób, opierając się na standardach i doświadczeniach międzynarodowych.

Kto opracuje i przetestuje modele w gminach?

Wnioskodawcami w konkursie będą mogły być Regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej, ale działające w partnerstwach, składających się z grona trzech do sześciu podmiotów. W skład partnerstwa obowiązkowo ma wchodzić co najmniej jedna organizacja pozarządowa o zasięgu lokalnym lub krajowym, prowadząca działalność statutową na rzecz osób, których dotyczy opracowany standard, a także podmioty wskazane w opisie działania 2.8 programu POWER, w ramch którego uruchomiony zostanie konkurs, czyli m.in. jednostki samorządu terytorialnego.

Niedz., 15 St. 2017 0 Komentarzy
Jarosław Komża
Redaktor Jarosław Komża