Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w prawie budowlanym

Zmiany w prawie budowlanym fotolia.pl
Prace nad zmianami w przepisach regulucjących proces inwestycyjny trwają od dłuższego czasu. Kończy swoje zadanie rządowa komisja powołana do przygotowania kodeksu urbanistyczno-budowlanego. A posłowie pochylili się nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2710). 27 listopada odbyło się drugie posiedzenie podkomisji utworzonej do jego rozpatrzenia. Równolegle toczą się obrady nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane.
 
Mała zmiana niepotrzebna i niezgodna z dużą?
 
Do projektu zmiany Prawa budowlanego wniesiono szereg (93) uwag. Głównie przedstawicieli samorządu zawodowego projektantów. Zdecydowana większość została zgłoszona przez Naczelną Radę Adwokacką. Krytyka projektu dotyczyła jego niezasadności, ze względu na rychłe zakończenie prac nad kodeksem urbanistyczno-budowalnym. Wytknięto projektowi niezgodność z "zasadniczymi założeniami kodeksu". Jako argument krytyczny przywołano także uwagi Trybunału Konstytucyjnego do zniesienia instytucji pozwolenia na budowę. Jednak w swoim komentarzu do uwag, resort infrastruktury zaznaczył, że Trybunal uznał zgłoszenie jako niewystarczające rozwiązanie w przypadku dużych inwstycji, a nie mały, jak budowa domu rodzinnefo, co jest intencją zmian projektodawcy. Także w przypadku zastrzeżenia do braku kontroli prewencyjnej instytucji zgłoszenia, ministerstwo odrzuciło, twierdząc, iż zgłoszenie takie możliwości organowi administracji budowlanej daje.
 
Aby obiekt byl obiektem, a teren zabudowy wchodził do obszaru oddziaływania budynku 
 
Dyskutowane w trakcie obrad uwagi szczegółowe dotyczyły poszczególnych kwestii fazy projektowej procesu inwestycyjnego. Rozszerzono definicje obiektu budowlanego poprzez wpisan warunku wzniesienia obiektu budowlanego z wyrobów budowlanych. Także definicja obszaru oddziaływania obiektu uległa poszerzeniu i doprecyzowaniu, poprzez dodanie do jej zakresu pojęcie terenu zabudowy. Zasadnicza zmiana, istota zmian, czyli umożliwienie budowy i przebudowy domów jednorodzinnych w oparciu o zgłoszenie, a nie pozwolenie na budowę, przeszła bez dyskusji. Na posiedzenu została rozpatrzna częśc zgłoszonych uwag. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do śledzenia druku nr 2710 oraz druku 2493, które wzjemnie się uzupełniają.
Pt., 28 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża