Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo „definiuje” odbudowę w Prawie budowlanym

Ministerstwo „definiuje” odbudowę w Prawie budowlanym fotolia.pl

Zgodnie z art. 3 pkt 6 Pb, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. Przywołana ustawa nie definiuje odbudowy.

Zgodnie z powszechnie przyjętym rozumieniem tego słowa odbudowa to inaczej odtworzenie czegoś istniejącego wcześniej, co uległo zniszczeniu. Przez odbudowę należy rozumieć odtworzenie istniejącego wcześniej i zniszczonego obiektu budowlanego, w tym samym miejscu i z zachowaniem pierwotnej wielkości, kształtu i układu funkcjonalnego (Prawo budowlane - Komentarz, pod redakcją Z. Niewiadomskiego, Beck 2013, s. 56).

Podobne rozumienie pojęcia odbudowy przyjęto na gruncie ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, której definicje można stosować pomocniczo w stosunku do Pb, gdyż dotyczy ona również realizacji zamierzeń budowlanych.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem art. 4 pkt 1 ww. ustawy (o szczególnych zasadach odbudowy …), przez odbudowę należy rozumieć odtworzenie obiektu budowlanego w całości lub w części w miejscu i o wymiarach obiektu zniszczonego lub uszkodzonego, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Źródło: Interpelacja nr 2452

Śr., 18 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk