Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak budować społeczeństwo obywatelskie?

Jak budować społeczeństwo obywatelskie? fotolia.pl

Pod tym tytułem rozpoczynamy dzisiaj nowy cykl poświęcony instytucjom takiego społeczeństwa oraz obowiązkom, ciążącym w tym zakresie na administracji publicznej, przede wszystkim zaś samorządowej. Będziemy w nim prezentowali organizacje i media, które działają na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, informujące o nim i działające na rzecz budowy aktywności mieszkańców wspólnot samorządowych.

Społeczeństwo obywatelskie cechuje duży stopień aktywności obywateli w wielu sferach życia publicznego. To także społeczeństwo świadome, w którym obywatele znają swoje prawa i obowiązki. Jest to niezbędne do realizacji celów politycznych, ekonomicznych i socjalnych w zgodzie z obowiązującymi przepisami i normami moralnymi. Cechy społeczeństwa obywatelskiego to przede wszystkim aktywność i zdolność do samorządności. Organizacje pozarządowe bez impulsów ze strony władzy państwowej potrafią się organizować i osiągać wyznaczone przez siebie cele.

Zadaniem administracji publicznej, a więc i – a może przede wszystkim – samorządowej, jest tworzenie warunków, w których społeczeństwo obywatelskie będzie się rozwijać. Władze publiczne nie powinny więc stosować nacisków ani ograniczać możliwości wyboru form działalności swoim obywatelom, dając im wolność i pozwalając na realizowanie oddolnych inicjatyw, realizowanych na płaszczyźnie środowiska lokalnego, jednak mogących sięgać dużo dalej. Społeczeństwo obywatelskie jest więc społeczeństwem wielorakich możliwości i szans.

W Polsce powojennej, aż do 1989 r. każda działalność oddolna i bez koncesji państwa była podejrzana i niszczona. Drastycznym tego przykładem była próba zniszczenia NSZZ „Solidarność”, który w owym czasie był wielkim i autentycznym ruchem społecznym. Na szczęście te czasy mamy za sobą, a samorządowcy dobrze wiedzą, ile ciekawych rzeczy zostało zrobionych dzięki działalności tzw. organizacji pozarządowych.

Jednak społeczeństwo obywatelskie to nie tylko działalność określana mianem pozarządowej. Społeczeństwo obywatelskie to także takie, które potrafi w sposób rozumny i skuteczny korzystać ze swoich praw obywatelskich oraz rzetelnie wykonywać swoje obywatelskie obowiązki.

Administracja publiczna, dzięki instytucjom i organizacjom społeczeństwa obywatelskiego otrzymuje skuteczne narzędzie do realizowania projektów na rzecz swoich obywateli, co więcej, często organizacje pozarządowe realizują zadania powierzone im przez administrację lub współpracują z nią w rozwiązywaniu nie tylko lokalnych problemów.

Samorządowcy, w swoich codziennych działaniach, nie zawsze szukają wsparcia struktur obywatelskich. Naszym cyklem SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE chcemy pomóc naszym samorządowym czytelnikom w nawiązaniu kontaktów z różnymi organizacjami, które warto włączyć w proces budowy naszych małych ojczyzn.

Polecamy, zapraszamy
Na początek największy internetowy portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl. Jest to jedno z najlepszych miejsc do znalezienia informacji o organizacjach, ich zakresie działania, celach i osiągnięciach. Portal zawiera bazę danych organizacji, projektów przez nie realizowanych oraz wiele serwisów, w tym także skierowanych do administracji. Korzystając z portalu można zostawić anons czy ofertę współpracy. Co więcej, ngo.pl posiada także bazę organizacji i wydarzeń w układzie wojewódzkim, co znakomicie oszczędza czas samorządowcom, szukającym dopiero partnera pozarządowego lub chcącym zaczerpnąć informacji o organizacji, która zgłosiła się z ofertą współpracy.

Kolejne prezentacje w następnych odcinkach cyklu.

Pon., 30 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun