Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozbudowa obiektu budowlanego

Rozbudowa obiektu budowlanego fotolia.pl

Prawo budowlane ustanawia rozbudowę jako rodzaj budowy (art. 3 pkt 6) ustawy). Z czym wiążą się odpowiednie konsekwencje dotyczące między innymi procedur administracyjnych poprzedzających rozpoczęcie rozbudowy oraz związanych z jej zakończeniem i przekazaniem obiektu do użytkowania.

Przez rozbudowę należy rozumieć zmianę charakterystycznych parametrów istniejącego obiektu budowlanego, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, szerokość wysokość czy długość (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 29 grudnia 2010 r. II SA/Go 806/2010). W budownictwie, jak zostało zauważone powyżej, rozbudowa to rodzaj budowy, w wyniku której powstaje nowa część istniejącego już obiektu budowlanego. W wyniku przeprowadzenia rozbudowy pewnego obiektu budowlanego, zwiększa się jego powierzchnia zabudowy i powierzchnia użytkowa.

Również inne przepisy prawne zawierają własną definicję rozbudowy. Przykładem jest Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 10 września 1998 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle kolejowe i ich usytuowanie. W myśl rozporządzenia poprzez rozbudowę budowli kolejowej – rozumie się dobudowanie urządzeń lub budowli do istniejącej budowli kolejowej.

Wt., 17 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka