Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Partnerstwo w samorządzie: Jak zbudować je idealnie? (8)

Partnerstwo w samorządzie: Jak zbudować je idealnie? (8) fotolia.pl
Wymiar zarządzania strategicznego modelu współpracy partnerskiej pozostałby nie wypełniony do końca bez standardu dotyczącego monitorowania i ewaluacji działania partnerstwa. Współpraca jednostek samorządu na danym terytorium powinna być poddana systematycznemu monitoringowi i okresowej ocenie. Współpraca ze swej natury angażuje wiele instytucji i osób, które w rzeczywistości mają różną wiedzę o wyznaczonych celach rozwoju obszaru funkcjonalnego oraz o postępach prac partnerstwa i jego planach na przyszłość. Partnerzy różnią się między sobą poziomem zaangażowania w działania partnerstwa. Dlatego odpowiednio zaprojektowany system monitorowania i oceny, obok podstawowej funkcji weryfikacji postępów, pełni w partnerstwie ważną funkcję komunikacyjną oraz integruje partnerów wokół wspólnej misji.
 
Narzędzia adekwatne do etapów zarządzania
 
Prawidłowa realizacja zadań w zakresie monitorowania działalności i oceny postępów wymaga zastosowania narzędzi kontrolnych adekwatnych do kolejnych etapów zarządzania partnerstwem: planowania działań, ich wdrażania, a następnie okresowej oceny ich realizacji.
 
W fazie planowania działalności partnerstwa kluczowe znaczenie będzie miała jasna struktura logiczna celów oraz właściwie określonych efektów w podziale na produkty, rezultaty i oddziaływania, a także właściwie dopasowanych do efektów mierników osiągniętych wartości. Z drugiej strony, dla tak zaprojektowanej struktury znaczenie mają narzędzia pozyskiwania danych oraz ich analizy, w tym także oszacowania ryzyka.
 
Na etapie wdrażania działań zarówno radzie partnerstwa, jak i zespołowi odpowiedzialnemu za bieżące zarządzanie pomocny będzie plan monitoringu oraz opracowanie mniej lub bardziej szczegółowych procedur i towarzyszących im narzędzi, jak np. jednolitego dla wszystkich partnerów sytemu sprawozdawczego.
 
Faza okresowej oceny zrealizowanych działań dysponować powinna z kolei badaniami i raportami ewaluacyjnymi adekwatnymi do założonej na etapie planowania struktury celów i efektów. Na tym etapie pomocne mogą być również narzędzia samooceny jakości współpracy oraz przeglądowe spotkania partnerów. Wynikiem okresowej kontroli może być konieczność aktualizacji strategii czy programów operacyjnych, zgodnie z wnioskami wynikającymi z ewaluacji. Kolejny cykl monitoringu powinien obejmować kontrolą również wdrażanie zaleceń ewaluacyjnych.
 

W kolejnych odcinkach opiszemy trzy pozostałe standardy modelu współpracy partnerskiej, odnoszące się do wymiaru zarządzania relacjami w partnerstwie.
 
Serwis główny: Aktualności
Czw., 4 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża