Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wszystko o dobrym planie gospodarki niskoemisyjnej

Wszystko o dobrym planie gospodarki niskoemisyjnej fotolia.pl

O tym jak tworzyć PGN, jak nim zarządzać i jakich błędów unikać ubiegając się o środki z NFOŚiGW rozmawiali uczestnicy spotkania Koalicji na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią.

Wydarzenie odbyło się 3 listopada 2015 r. w Warszawie w Centrum Konferencyjnym Kopernika.

Poprzednie spotkanie Koalicji miało miejsce 3 lipca br. w Katowicach. Wtedy uczestnicy zgłosili rekomendacje na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią. Listopadowe spotkanie było okazją do posumowania wcześniejszych wniosków. Wynika z nich, że dziś podstawową przeszkodą dla stworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią jest nie tylko brak świadomości jednostek samorządu terytorialnego co do potencjału zintegrowanych i zaplanowanych działań niskoemisyjnych, ale także brak rzeczywistych umocowań prawnych dla dokumentów strategicznych. Plany gospodarki niskoemisyjnej (PGN) pozostają dokumentem o charakterze dobrowolnym i  nie mają żadnego umocowania. Zdaniem Koalicji trzeba to zmienić.

Następnie Arkadiusz Węglarz, doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. przedstawił informację na temat projektu Narodowego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej. – Zgodnie z wynikami moderowania, realizacja NPGN wpłynie pozytywnie na tempo wzrostu gospodarczego w średnim i długim okresie – podawał.– Łączna redukcja emisji gazów cieplarnianych wyniesie w 2050 r. 149MtCO2e w porównaniu do scenariusza bazowego – podsumowywał. – Wdrożenie modelowanych działań przekłada się na redukcję emisji do 2050 r. o 44% w stosunku do roku 1990 oraz o 37% względem scenariusza bazowego przy jednoczesnym ponad 2,5- krotnym wzroście PKB – zapowiadał.

Bożena Herbuś, Lider Koalicji, członek Śląskiego Związku Gmin i Powiatów tłumaczyła co powinien zawierać PNG. – Założenia PGN są takie, że powinien on obejmować cały obszar gminy. Powinien tez zwiększać wykorzystanie OZE, uwzględniać korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne – tłumaczyła.

Podczas spotkania poruszono także temat ostatniej nowelizacji prawa ochrony środowiska, w tym art. 96 dającego możliwość stanowienia lokalnego prawa.

Wojciech Kusek, kierownik Projektów PGN z Atmoterm przedstawił propozycję informatyczną służącą do zarządzania i monitorowania PGN, czyli obserwatorium PGN. Zapewniał przy tym, że narzędzie to jest już w niektórych gminach stosowane z powodzeniem od kilku miesięcy.

Na spotkaniu obecne były także dwie przedstawicielki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwsza z nich, Agnieszka Zagrodzka podpowiadała, aby unikać tworzenia niespójnych i nieskorelowanych dokumentów. Ostrzegała także, przed tworzeniem zbyt długich PGNów. – Takie dokumenty często mają masę niepotrzebnych stron, zawierających na przykład informacje geograficzne. A nie mają informacji o OZE. Tymczasem PGN to dokument edukacyjny – mówiła. Natomiast druga, Małgorzata Kijowska opiwiadała zgromadzonym o projekcie dotyczącym doradztwa inwestycyjnego. Celem programu jest zbudowanie systemu doradców energetycznych na poziomie regionalnym. Doradcy mają opiekować się gminami i zachęcać, aby w przyszłości w każdej z nich znalazła się osoba, która będzie pełniła funkcję energetyka gminnego.

- Na doradców mogą zgłaszać się wszyscy – nie tylko gminy, ale i osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa – podawała. 

Sob., 7 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska