Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pożyczka z planu Junckera także dla polskich samorządów

Pożyczka z planu Junckera także dla polskich samorządów fotolia.pl

W odpowiedzi na trwający w ostatnich latach kryzys gospodarczy na obszarze Unii Europejskiej, Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym opracowały pod koniec 2014 r. plan pobudzenia unijnej gospodarki. Plan nosi nazwę Inwestycje dla Europy, potocznie określany jest mianem planu Junckera, od nazwiska obecnego przewodniczącego KE. Oferta kierowana jest również do samorządu terytorialnego.

Reformy, odpowiedzialność za budżety, dofinansowanie

Strategia ożywienia gospodarczego UE opiera się na trzech założeniach: dalszym wdrażaniu reform strukturalnych w państwach członkowskich, większej odpowiedzialności rządów za dyscyplinę budżetową oraz pobudzeniu inwestycji publicznych i prywatnych. Trzecie założenie ma realizować specjalne utworzony fundusz, który poprzez finansowanie różnego rodzaju przedsięwzięć ma przywrócić nakład inwestycji sprzed kryzysu. Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, obsługiwany jest przez EBI i dysponuje budżetem 21 mld euro (w tym z udziałów państw członkowskich). Do 2018 r. fiansowanie z funduszu ma uruchomić łączne nakłady na inwestycje (publiczne i prywatne) w wysokości 315 mld euro.

Doradztwo

Każdy podmiot publiczny może zgłosić swój projekt do utworzonego w tym celu portalu www.ec.europa.eu/eipp . Po wstępnej ocenie przez KE (wspólnie państwem członkowskim, z którego wniosek pochodzi) opis przedsięwzięcia zostanie opublikowany, by potencjalni inwestorzy mogli o nim się dowiedzieć. Bowiem głównym założeniem uruchomienia finansowania z uijnego funduszy jest zachęcenie współinwestorów. Obecnie do Komisji wpłynęło już sto projektów. Są one oceniane i przed wakacjami zostaną opublikowane. Przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreślają, iż mimo, że pieniądze zaplanowano do 2018 r., ze względu na obecnie zainteresowanie budżet może wyczerpać się wcześniej. A w przypadku tego funduszu, w przeciwieństwie do funduszy polityki spójności, nie ma tzw. kopert narodowych, czyli zagwarantowanych alokacji do dyspozycji państw członkowskich. Obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy.

Finansowanie do połowy kosztów, możliwość łączenia z funduszami strukturalnymi

Przedsięwzięcie finansowane z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, zarządzanego przez EBI, musi przede wszystkim zapewnić swoim oddziaływaniem tworzenie miejsc pracy i przyciągać dodatkowych finansujących (rządy, inwestrzy prywatni). Z finansowania mogą korzystać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Bogaty jest katalog sektorów, z jakich pochodzić mogą projekty, m.in.: transport, energetyka, infrastruktura informatyczna, ochrona zdrowia, edukacja, usługi socjalne, turystyka. Wśród przedsięwzięć, które już zostały zgłoszone są spalarnie odpadów, inwestycje szpitalne, a nawet budowa mieszka socjalnych.

Projekt inwestycyjny powinien mieć wartość co najmniej 100 mln euro. EFIS finansuje do 50 proc. kosztów inwestycji, długoterminowym kredytem (od 5 do 25 lat) przy atrakcyjnym oprocentowaniu ze stałą lub zmienną stopą, w zależności od umowy. Przedsięwzięcie musi spełnić kilka warunków: być opłacalne ekonomicznie, wycenione w sposób współmierny do podejmowanego ryzyka, wykonalne technicznie; musi wspierać rozwój i zatrudnienie oraz być realizowane na terenie 28 krajów UE lub w ramach projektów transgranicznych.

Do kogo po informacje?

Ministerstwo Rozwoju uruchomiło punkt kontaktowy dla zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania. Funkcję tę pełni Departament Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Uruchomiona została strona internetowa: www.mr.gov.pl/strony/zadania/plan-inwestycyjny-dla-europy/ oraz adres kontaktowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Niedz., 15 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża