Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP ocenia Plan Rozwoju Elektromobilności

ZPP ocenia Plan Rozwoju Elektromobilności fotolia.pl

Plan elektromobilności powinien zachęcać a nie zmuszać do przesiadania się na pojazdy elektryczne.

Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt Planu Rozwoju Elektromobilności przygotowany przez resort energii.

Związek Powiatów Polskich w pełni popiera działania ustawodawcy zmierzające do ograniczenia zanieczyszczeń w środowisku naturalnym i poprawy elektromobilności Polaków. Jednak po analizie przedstawionych przez ministerstwo dokumentów zauważa dążenia ustawodawcy do tworzenia planu obligatoryjnie w oparciu głównie o administrację publiczną, w tym jednostki samorządu terytorialnego.

W ocenie ZPP wprowadzanie obowiązku dla instytucji publicznych udziału samochodów elektrycznych we flotach na poziomie co najmniej 50% do 2025 powinno być jednym z celów ustawodawcy, a nie założonym obowiązkiem.

Wprowadzenie obligatoryjności we wszystkich podmiotach administracji publicznej oraz założenie, że do tego czasu w Polsce będzie jeździło ponad milion aut elektrycznych, zdaniem Związku jest założeniem ambitnym. Jednak może być trudne do realizacji, zwłaszcza, gdy patrzy się na zaproponowane mechanizmy wsparcia dla zwiększenia sprzedaży tego typu aut.

Program elektromobilności powinien zachęcać samorządy do przesiadania się na auta elektryczne. Ten taki nie jest. Stanowi tylko obowiązek do realizacji, który samorządy muszą wykonać. Ustawa wprowadzająca taki wymóg będzie skutecznie ograniczała samorządy, nie dając im innych korzystnych instrumentów.

Mało tego, ocena skutków regulacji zaniża koszty, które poniosą jednostki samorządu terytorialnego. Nie odpowiadają one faktycznej cenie zakupu pojazdów elektrycznych.

Projektodawcy nie przedstawiają nadto w programie szczegółowej analizy dotyczącej kosztów stworzenia odpowiedniej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.. Wątpliwości wywołuje również sama możliwość techniczna po stronie instalacji przesyłowych. Jak ocenia ZPP, plan w większym stopniu powinien odzwierciedlać plany jakie projektodawcy mają w stosunku do nowych rozwiązań infrastrukturalnych. Warto w planie również rozszerzyć rolę odnawialnych źródeł energii do zasilania instalacji dla aut.

Pon., 26 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska